Uluslararası Finans Kurumu’ndan Türkiye’ye 20 Milyar Doların Üzerinde Yatırım

IFC, Türkiye’ye son 10 yılda 20 milyar doların üzerinde yatırım yaparak ülkeyi en büyük pazarlarından biri haline getirdi. Son 2 yılda Türkiye’deki yatırımlarını artıran IFC, bu dönemde 3 milyar dolara yakın yatırım taahhüt etti. Özellikle kadın girişimciler ve küçük işletmelere yönelik finansal erişimi artırmaya odaklanan IFC, Türkiye’nin imalat sektörünü desteklemeyi ve finansmana erişimi artırmayı hedefliyor.

GENİŞ KAPSAMLI YATIRIM VE KREDİ PROGRAMI

IFC Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Schloemer, önümüzdeki 3 yılda özel sektöre 18 milyar dolarlık kredi sağlanacağını duyurdu. Bu, Türkiye’deki programların genişlemesi için büyük bir adım olarak nitelendirilirken, bu desteğin Türkiye’nin makroekonomik istikrarını yeniden sağlama çabalarını güçlendirmeyi amaçladığı vurgulandı. Ayrıca, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın, depremden etkilenen bölgelerdeki evlerin ve temel kamu hizmetlerinin onarımını desteklemek için 1 milyar dolarlık bir finansman onayladığı belirtildi.

ÖZEL SEKTÖR DESTEĞİ VE İŞBİRLİĞİ

Schloemer, depremden etkilenen hanelere Türk bankaları aracılığıyla destek sağlanacağını açıkladı. Ayrıca, orta ve küçük işletmelere ve önde gelen bir imalat şirketine yönelik sağlanan yaklaşık 680 milyon dolarlık finansman paketinden de bahsedildi. IFC’nin Türkiye’deki özel bankalar aracılığıyla sağladığı finansman paketi, depremden etkilenen illerde kredi vermelerine destek olmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, beş özel bankaya toplamda 530 milyon dolara kadar finansman sağlanırken, ayrıca Sanko Holding’e 150 milyon dolar yeşil kredi verildiği belirtildi.

IFC’nin Türkiye’ye yönelik bu kapsamlı yatırım ve kredi programı, ülkenin ekonomik gelişimine önemli bir katkı sağlamayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir