ECB, faiz artırımlarında sona yaklaşmış olabilir

Euro Bölgesi’nde özellikle çekirdek enflasyonda görülen “inatçı” seyir, ECB’nin politika alanını daraltırken, resesyon ve enflasyon ikileminde kalan politika yapıcıların vereceği mesajlar Banka’nın bundan sonraki politikası için önem taşıyor.

Banka’nın yıl sonuna kadar toplamda 50 baz puan faiz artırımı yapabileceğine dair öngörülere karşın temmuz ayında son faiz artırımı olabileceğine dair beklentiler güçlendi. Rabobank ECB ve Euro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot, ECB’nin politikasında değişiklik olmayacağını ve toplantının çok az yeni bilgi içerebileceğini söyledi.

ECB Yönetim Konseyi’nin, önemli gelen verileri ve yeni projeksiyonları beklerken, eylül ayında faiz artıracağına veya faizleri sabit tutacağına yönelik bir söz vermekten kaçınmak için elinden gelenin en iyisini yapabileceğini ifade eden Groot, üyeler arasındaki iletişim sorununun bu toplantıda devam edebileceğini aktardı. Groot, ECB’nin iletişiminde “faizlerde daha yüksek oranlardan” faizleri değiştirmeyerek daha uzun süre bekletme” mesajlarına geçmek için çalışacağını söyledi.

ECB’nin orta vadeli beklentileri yönetmeye çalışmak için yeni bir tür sözlü yönlendirme biçimi benimseyebileceğini ifade eden Groot, bu sözlü yönlendirmenin etkilerinin sınırlı olabileceğini kaydetti.

Aşağı yönlü revize

Commerzbank Kıdemli Ekonomisti Marco Wagner de Avrupa’nın ekonomik kaygılarının giderek daha fazla ön plana çıktığını vurguladı. Ekonomik görünümün ECB’nin temmuz toplantısında yoğun bir şekilde tartışılabileceğini ifade eden Wagner, eylülde ECB’nin fazla iyimser olan ekonomik büyüme tahminini aşağı yönlü revize etmesinin muhtemel olduğunu aktardı.

Wagner, “Bu çerçevede, piyasa hala eylül ayı faiz artırımı için önemli bir olasılık fiyatlamış olsa bile ECB, muhtemelen bu hafta faiz artırımlarını sonlandıracak. ECB, 2024’te faiz indirimine gitmeyecek.

Çünkü Euro Bölgesi, enflasyondaki gerileme bakımından ABD’nin gerisinde kalıyor” değerlendirmesinde bulundu. Berenberg Ekonomisti Salomon Fiedler ise yüzde 60 ihtimalle ECB’nin eylül ayında 25 baz puanlık bir faiz artırımına gidebileceğini ancak Euro Bölgesi PMI verisindeki düşüşün, Banka’nın eylül ayında faizlerde hiçbir değişiklik yapmama ihtimalini artırdığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir